Donošenje odluka uz pomoć Dekartovog kvadrata

Često kada se nalazimo pred većim ili manjim životnim prekretnicama imamo utisak da donosimo najvažniju odluku u životu, odluku od koje nam sve zavisi, ili bar dosta toga. Time sebi stavljamo pritisak da ne smemo pogrešiti, da će nas ta odluka skupo koštati i uticati značajno na ostatak života. Iako je u jednom broju slučajeva prethodna tvrdnja tačna, u većini je ipak reč o našim izborima i tome da uradimo nešto dobro, napravimo promenu koja će biti dobra za nas i/ili naše bližnje. Takođe je razumljivo da ćemo o odluci dobro promisliti, sagledati prednosti i mane i izabrati onu koja nam se čini da je dovoljno dobar izbor u ovom trenutku života. U tom procesu vam može pomoći Dekartov kvadrat za donošenje odluka koncipiran kroz sagledavanje promene koju želimo naspram nepromenjene situacije, s jedne strane, i sagledavanje prednosti i mana obe.

Šta će biti ako se to dogodi?

Ako govorimo o npr situaciji prelaska u drugu firmu možemo razmisliti o tome koje su dobiti. Šta je to dobro za mene ako prihvatim drugi posao? I navedete sve što smatrate da bi mogle biti prednosti od nove situacije. Može to biti sticanje novog iskustva, stavljanje sebe u izazovnije situacije u novom poslovnom okruženju i slično.

Šta će biti ako se to NE dogodi?

Ako se ideja o prelasku u drugu firmu ne dogodi, da li će sve ostati isto? Koje su prednosti toga da ostanete na istom radnom mestu, u istoj firmi? Šta je to lepo, dobro šta dobijate ovde? Da li je ostanak koristan za vas? U kom smislu? U kojim oblastima?

Šta se NEĆE desiti ako se to dogodi?

To što se neće dogoditi su naši strahovi, nesigurnosti koji nam govore, ubeđuju nas da bi ono najgore moglo da se dogodi. Tu mislimo na greške, štetu, mane koje bi se dogodile ako donesemo odluku o promeni. Naše misli tada imaju tok: „Ako pređem i ne uklopim se, ne snađem se u novom okruženju, ako shvatim da zahtevi prevazilaze moje kapacitete, onda ću izgubiti samopouzdanje, loše ću raditi i dobiću otkaz. I to se sve događa u vreme krize, pa onda neću moći da pronađem posao uopšte!“ Strahove je dobro sagledati i racionalno proceniti koliko su verovatni.

Šta se NEĆE dogoditi ako se to NE dogodi?

Ponovo govorimo o greškama i manama, ali ovog puta u slučaju da odlučimo da ništa ne promenimo, tj ostanemo na istom mestu.

Suština jeste da procenite situaciju koja vam se nudi u kontekstu otići ili ostati, prihvatiti ili odbiti, da sagledate prednosti i mane i jedne i druge opcije. U tom smislu nam Dekartov kvadrat daje jasniju sliku pri odlučivanju, ali i ukazuje na to da svaka odluka ima dobre i manje dobre strane. Moj doživljaj ove tehnike jeste stvaranje jasnije slike, ali još važnije saznanje da je odluke moguće menjati, da imamo pravo da tražimo svoj put poslovni, partnerski, životni i da koristimo kriterijume koji se uklapaju u naš sistem vrednosti (koji je možda samo nama jasan).